چارشین > وبلاگ > فرهنگ > روز جهانی صنایع دستی چه روزی است؟ + علت نام گذاری آن

روز جهانی صنایع دستی چه روزی است؟ + علت نام گذاری آن

روز جهانی صنایع دستی

بدون شک هنر صنایع دستی شاخص­‌ترین هنر سنتی هر سرزمینی است و گویشی متفاوت از جنس هنر در تمام نقاط یک کشور می‌­باشد. با رنج و زحمت مردم بومی و با وجود صنایع دستی، جریان زندگی در رگ­‌های ملتی هنرمند اتفاق می‌­افتد. ذوقی که تجلی گاه بخش قابل ملاحظه‌­ای از هنر و خلاقیت تک تک افراد یک خطه است. صنایع دستی، حاصل روح ملت‌­ها و دستاورد هنرهای آموخته از نسلی به نسل دیگر می‌­باشد. گوهر پاکیزه و قیمتی که نه به وسیله صنعت، که به دستان پرتوان هنرمندانی با ذوق تولیده شده‌­است. هنری نایاب که رنج آدمی را دربرمی‌­گیرد و محصول پیچ و تاب دستگاه­‌های امروزی نمی­‌باشد. به دلیل اهمیت‌­های بی‌شمار این صنعت و تحول شگرفی که در تمام جهان دارا است، روزی به نام روز جهانی صنایع دستی به این هنر تعلق گرفته که در این مقاله بیشتر به این مباحث خواهیم پرداخت.

صنایع دستی چیست؟

صنایع دستی هنر شگفت انگیزی است که تعریف آن در یک مقاله نمی­گنجد. بنابر تعریف باستانی آن، شغل یا تجارتی است که نیاز به مهارت دارد. در واقع این هنر ذره ذره با عشق آمیخته شده و با دمیدن روح لطیف خود به زندگی یکنواخت ماشینی، جانی تازه به آن بخشیده است. صنایع دستی نمایانگر تمدن‌­ها، آئین­‌ها، تاریخ و گذشته مردم یک سرزمین می­‌باشد. این شاهکارهای هنری حاصل زحمت مردان و زنان پرتوان هر منطقه­ و نیز وجود یک ماده اولیه خاص در آن دیار هستند. به عبارت دیگر صنایع دستی به اقلامی گفته می­‌شود که با دست و استفاده از ابزارهای ساده ساخته شده­‌اند. این صنایع ویژگی­‌ها، مزایا و طرفداران خاص خود را دارند که با توجه به جهانی بودن آن­‌ها، روزی به نام روز جهانی صنایع دستی به این سازه­‌های فوق­‌العاده تعلق گرفته‌­است.

تاریخچه نامگذاری روز جهانی صنایع دستی

از دیرباز ارزش هنر چشم نواز ساخت صنایع دستی مورد توجه اکثر مردم بوده‌­است. بیشتر افراد بومی از این صنایع برای رفع نیازهای خود استفاده می­‌کردند اما بعد از پایان جنگ جهانی دوم، کشورهای پیشرفته هنر صنایع دستی را یک عامل برای پیشرفت و جبران زیان­‌های اقتصادی خود دانستند. به همین دلیل در تاریخ ۱۰ ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی نخستین همایش جهانی با حضور اساتید دانشگاه، افراد خبره در این زمینه و … در نیویورک تشکیل شد. در پایان این جلسه با توافق افراد حاضر، تاسیس «شورای جهانی صنایع دستی» به عنوان نهاد وابسته به سازمان یونسکو تصویب شد و دبیرخانه آن در کشور هلند به اجرا درآمد. بنابراین ۱۰ ژوئن یا همان ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی انتخاب شده­‌است؛ روزی که یادآوری می­‌کند هر شی بی­‌جانی تاریخچه یک تمدن و زندگی پر فراز و نشیب است.

معرفی شورای جهانی صنایع دستی

روز جهانی صنایع دستی

با گرم شدن بازار ساخت صنایع دستی بین عموم مردم و نامگذاری روز جهانی صنایع دستی در دنیا، “آیلین آزبورن وب” عضو سازمان یونسکو در تاریخ دهم ژوئن سال ۱۹۶۴ با هدف ارتقای جایگاه صنایع دستی، طرح تاسیس شورای جهانی صنایع دستی را به اجرا درآورد. شورای جهانی صنایع دستی یک سازمان غيرانتفاعي و غیر دولتی است. این سازمان دارای هفت شعبه منطقه­‌ای می­‌باشد؛ آفریقا، اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای لاتین، آسیا و اقیانوسیه از قاره‌­هایی هستند که این سازمان در آن­‌ها فعالیت دارد. اقداماتی که طی این چند سال سازمان شورای جهانی انجام داده شامل اهدای جایزه برای صنعتگران منتخب صنایع دستی معاصر در سال ۱۹۹۲، اهدای جایزه اروپایی به مجامع هنرهای کاربردی در سال ۲۰۰۹، تشکیل مجامع عمومی سالانه، انتخاب شهرهایی به عنوان شهر صنایع دستی در نقاط مهم هر کشور، ایجاد نمایندگی در نمایشگاه‌های صنایع دستی و رویدادهای تجاری و نیز مطرح کردن روز جهانی صنایع دستی می­‌باشند. از دیگر اهداف این سازمان می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت جایگاه صنایع دستی به عنوان بخش حیاتی از زندگی فرهنگی و اقتصادی
 • ترویج معاشرت بین صنعتگران جهان
 • تشویق و کمک به هنرمندان در این زمینه
 • مشاوره و توسعه اقتصادی از طریق فعالیت‌های درآمدزا

ویژگی­‌های صنایع دستی

صنایع دستی برای جامعه بومی کشورها بیش از یک سوغاتی ارزش دارد زیرا این هنر حاوی کوله باری از تمام هویت آن منطقه است. هنر ساخت صنایع دستی به قدری مهم و قابل تامل می­‌باشد که هر اثری را نمی­‌توان در دسته این شاهکارهای زیبا قرار داد به طوری که انتخاب یک وسیله و قلمداد کردن آن به عنوان صنایع دستی، کار دشواری بوده و به راحتی امکان پذیر نیست. محصولات تولیدی این صنعت تمایز بسیاری با دیگر دست سازه‌های بشر دارد. اهمیت همین عوامل باعث اختصاص دادن یک روز به نام روز جهانی صنایع دستی در تقویم شده‌­است. براساس گزارش سازمان جهانی مالکیت معنوی، ویژگی­‌های بارز صنایع دستی عبارتند از:

 • داشتن بار فرهنگی (استفاده از طرح­‌های بومی و متعلق به هر منطقه)
 • مشابه نبودن محصولات تولیدی با یکدیگر
 • افزایش رونق گردشگری در مناطق ساخت خود
 • عدم نیاز به سرمایه­‌گذاری زیاد در مقایسه با دیگر صنایع ساخت بشر
 • دارای رتبه بالا از نظر اقتصادی نسبت به صنایع دیگر
 • قابلیت انتقال به افراد دیگر
 • تامین قسمت عمده مواد اولیه مصرفی از منابع داخلی
 • انجام مراحل اساسی یا قسمتی از آن توسط دست یا ابزارهای دستی
 • امکان ایجاد تنوع و طرح­‌های مختلف در مراحل ساخت
 • عدم نیاز به کارشناس و متخصص خارجی
 • داشتن زمینه‌­های مناسب جهت صادرات

۶ نوع از پرطرفدارترین صنایع دستی

روز جهانی صنایع دستی

به دلیل وجود قدمت چند هزار ساله و ارزشی که صنایع دستی در طول تاریخ داشته­‌اند، تنوع بسیاری در این زمینه به وجود آمده‌­است. تنوعی که هر کدام صنعتی به جا مانده از هنر نیاکان بوده و می‌­توانند تحولی شگرف در اقتصاد هر کشور ایجاد نمایند. البته خوشبختانه گسترش این هنر بعد از نام گذاری روز جهانی صنایع دستی در دنیا بسیار بیشتر شده­‌است. تعدادی از محبوب­‌ترین و پرطرفدارترین صنایع دستی عبارت هستند از:

 • حصیر بافی: شاید بتوان هنر حصیر بافی را جز قدیمی­‌ترین هنرهای ساخت بشر دانست. از جمله استان­‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند می­‌توان به مازندران، گیلان، هرمزگان و بوشهر اشاره کرد. البته نوع چوب به کار برده شده و نوع بافت آن در هر کدام از مناطق مذکور تفاوت دارد. برای مثال گیاه معروف حصیر بافی در استان گیلان سوف نامیده می­‌شود که در اطراف آبگیرها رشد می­‌کند.
 • خاتم کاری: قدمت این هنر به ۱۰۰۰ سال پیش بازمی­‌گردد. بسیاری از مورخین زادگاه خاتم کاری را شهر اصفهان می‌­دانند. خاتم کاران با طرح­‌های منظم هندسی به اشیا جانی دوباره می‌­بخشند. بسیاری از هنرمندان در این زمینه علت معروف شدن خاتم کاری را وجود همین طرح‌­های ظریف و دقیق می­‌دانند.
 • فرش بافی: زیبایی هنر فرش بافی بر هیچ کس پوشیده نیست و از دیرباز فرش‌­های ایرانی به دلیل کیفیت و مرغوبیت بالا به دیگر نقاط کره زمین مانند چین و اروپا صادر می­‌شدند. قطب این هنر از قدیم الایام تبریز بوده به طوری که سازمان شورای جهانی صنایع دستی در یکی از مراسم­‌های خود به دلیل روز جهانی صنایع دستی، به پاس زحمات بی‌دریغ هنرمندان در این زمینه، تبریز را به عنوان “شهر جهانی بافت فرش” برگزیده‌­است.
 • میناکاری: هنر میناکاری صحبت امروز و دیروز نیست بلکه سفری طولانی در حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد دارد. اوج شکوفایی این هنر به زمان صفویه بازمی­‌گردد ولی امروزه کانون میناکاری به شهر اصفهان تعلق دارد. طرح­‌های مربوطه روی اشیایی مانند طلا، نقره، مس و سفال ایجاد می­‌شوند.
 • سفالگری: سفالگری از زمانی که انسان­‌ها یکجا نشین شده­‌بودند در صنعت و زندگی ­آن­‌ها نقش بسزایی داشته‌­است. با گذشت زمان و توجه گردشگران به این هنر، سفال جز بهترین اشیای صنایع دستی قرار گرفت. در هر گوشه این سرزمین عده‌­ای مشغول به خلق هنر زیبای سفال سازی هستند و شهر لالجین به عنوان پایتخت سفال در جهان شناخته می‌­شود.
 • مینیاتور: واژه مینیاتور کلمه‌­ای فرانسوی و مخفف مینی موم ناتورال می­‌باشد و به معنای طبیعت کوچک و ظریف است. به اعتقاد بیشتر مورخین تابلوهای مینیاتوری ابتدا از ایران سر درآورده‌­اند. پرچمدار این هنر زیبا در ایران شهر اصفهان می‌­باشد. بسیاری از این نقاشی­‌ها ابعاد کوچکی دارند ولی دارای صحنه­‌های پیچیده هستند.

کلام آخر

صحبت درباره هنر بی­‌نظیر صنایع دستی تمام شدنی نیست. خلاقیت چیزی است که باید آزاد شود، کشف شود و بیان شود. صنایع دستی بیانگر این هستند که چگونه می‌­توان از مغز و قلب خود برای ثبت خاطرات، خلق و خو و احساسات به روش­‌های منحصر به فرد استفاده کرد. همه چیز را می­‌توان با ماشین ساخت اما هیچ چیز با شی‌ای که با دست و قلب ساخته شده­‌باشد، قابل مقایسه نیست. رویکردهایی که موجب شد به افتخار این هنر مصور که قابل لمس از ذهن و روح آدمی است، روزی به نام روز جهانی صنایع دستی به هنرمندان هدیه داده­‌شود. اگر شما هم به هنر و صنایع دستی علاقه­‌مند هستید، مطالعه دیگر مقالات چارشین را از دست ندهید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه
فهرست
حساب کاربری من