چارشین > وبلاگ > هنر > معرفی روش های شناخت ترمه اصل

معرفی روش های شناخت ترمه اصل

یکی از زیباترین پارچه‌های ایرانی که اگر از الیاف طبیعی و به شکل دستی بافته شده باشد، قیمت بالایی را از آن خود می‌کند. ترمه به عنوان یکی از صنایع دستی ایران محسوب می‌شود که در شهرهایی مانند یزد بافته شده و به عنوان سوغات به فروش می‌رسد. موضوع قابل تامل این است که در حال حاضر بخشی از بازار با ترمه تقلبی اشباع شده است و شباهت آن‌ها به ترمه اصل آنقدر بالا است که هر فرد نمی‌تواند به خوبی تفاوت محصول اصل با تقلبی را درک کند. لذا در این مطلب همراه ما باشید تا به هر آنچه که باید در رابطه با روش‌های شناخت ترمه اصل بدانید، بپردازیم.

ترمه اصل

معرفی اجمالی ترمه و انواع آن

ترمه پارچه‌ای است زیبا که از الیاف ابریشم به شکل دستی بافته شده و ارزش بسیار بالایی دارد. امروزه ترمه‌های ماشینی که نیز در بازار وجود دارند که الیاف آن‌ها از ویسکوز و پلی استر است. نقش و نگار این پارچه بسیار زیاد است و از قدیم تا به امروز نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد. 

از دوران صفویه، ترمه بافی آغاز شد. برخی از افراد این هنر را مخصوص ایرانیان می‌دانند و برخی دیگر نیز این نظر را دارند که از آسیای مرکزی آمده است. به هر حال، این هنر در ایران پرورش یافته است و در حال حاضر به بهترین شکل ارائه می‌شود؛ طوری که ترمه ایران در جهان شهرت بسیاری دارد.

برای این که افراد بتوانند یک ترمه با کیفیت را ببافند، ابتدا باید پشم را به نخ تبدیل کرده و سپس با مواد طبیعی آن را رنگ کنند. سپس ترمه توسط پشم رنگ شده به همراه ابریشم بافته می‌شود. از گذشته تا به امروز نیز ترمه انواع گوناگونی را برای خود به همراه داشته است. 

به طور کلی، نقش اصلی ترمه‌ها بته جقه است و سپس طرح‌های دیگری مانند بته کشمیری، بته بادامی و غیره در آن استفاده می‌شود. از برخی از انواع پرطرفدار ترمه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترمه چهر قدی که به صورت لچک ترنج و گل‌دار بافته می‌شود.
 • ترمه شال ‌بندی که نقشی مانند لانه زنبور دارد.
 • ترمه شال راه‌ راه.
 • ترمه شال کشمیری که در آن از نقش بته جقه و درختی استفاده می‌شود.
 • ترمه کرمان
 • ترمه شال امیری
 • رضا ترکی
 • بته اژدری
 • قاب قرآنی
 • تاجی
 • خجسته
 • بته سروی
 • گل شاه عباسی
 • بته خرقه
 • ترمه شال یزدی

ترمه اصل

معیارهای شناخت ترمه اصل

حال که با ترمه و انواع آن آشنا شدید، قطعا علاقه دارید تا یکی از جذاب‌ترین ترمه‌ها را برای خود خریداری کنید، اما نکته مهم در این باره این است که چگونه ترمه اصل را انتخاب کنید؟ در این بخش ما قصد داریم روش‌های شناخت ترمه اصل را به شما معرفی کنیم. 

ترمه مرغوب و اصل دارای نخ ابریشم است

یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید از طریق آن تشخیص دهید که آیا ترمه مرغوب است یا خیر، بررسی پارچه و وجود نخ ابریشم در آن است. قطعا در حال حاضر فک می‌کنید که چگونه وجود نخ ابریشم را در ترمه اصل تشخیص دهید. برای تشخیص این نخ می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

 • ابریشم اصل درخشان است.
 • نخ ابریشم اصل دارای تلالو نور است.
 • نخ ابریشم اصل بسیار ظریف است.

با این تفاسیر، یک پارچه اصل ابریشم می‌تواند خصوصیاتی نظیر شفاف، براق و درخشنده بودن را با خود به همراه داشته باشد. بهتر است فروشگاهی معتبر را برای خرید ترمه اصل انتخاب کنید تا با اطمینان کامل‌تر نسبت به خرید این محصول اقدام کرده و یک ترمه مرغوب را برای خود داشته باشید.

نکته: می توانید از روش سوزاندن نیز استفاده کنید. ابریشم طبیعی خیلی آرام می‌سوزد، در مقابل اما ابریشم مصنوعی سریعا سوخته و بویی مانند بوی سوختن کاغذ را بروز می‌دهد.

ترمه اصل تراکم بالایی دارد

یکی دیگر از روش‌های شناخت ترمه اصل بررسی تراکم آن می‌باشد. هرچه میزان ابریشم در ترمه بیشتر باشد، تراکم آن بالا و به طبع کیفیت و ماندگاری بیشتری دارد. یک ترمه‌ای که از پارچه پلی استر دوخته شده است، تراکمی بین 100 تا 180 دارد. از سویی دیگر، ترمه اصل و مرغوب ابریشمی دارای تراکم 200 است. 

هرچه سطح ترمه زبر باشد، ترمه دارای تراکم کمتر بوده و نامرغوب‌تر است. در قابل، هرچه سطح نرم و لطیف باشد، ترمه مرغوب‌تر بوده و بخش عظیمی از آن را ابریشم پوشش داده است. به راحتی با لمس می‌توانید تفاوت این دو مورد را متوجه شوید.

ترمه مرغوب دارای تنوع رنگ بالایی است

هرچه تعداد رنگ‌های استفاده شده در ترمه بیشتر باشد، به لحاظ زیبایی شناسی در سطوح بالا قرار گرفته و چشم نوازتر است. هرچه در ترمه رنگ‌های بیشتری مشاهده کنید، آن ترمه اصیل‌تر بوده. این مورد یکی از آسان‌ترین روش‌های شناخت ترمه اصل است. 

ترمه اصل قیمت بالایی دارد

ترمه‌ای که درصد بالایی از ابریشم را به خود اختصاص داده و همچنین رنگ‌های بیشتری را برای خود به همراه دارد، مرغوب‌تر، زیباتر و اصیل‌تر است. پس اگر فروشگاهی را مشاهده کردید که اصرار داشت ترمه اصل را با قیمتی پایین در اختیار شما قرار دهد، باید این موضوع را در نظر داشت که ترمه ممکن است تقلبی باشد؛ زیرا ترمه اصل آنقدر قیمت بالایی داشته که هیچ فردی حاضر به ارزان فروشی این محصول نیست.

ترمه اصل

ترمه مرغوب بسیار لطیف است

یکی از روش‌های شناخت ترمه اصل این است که پارچه آن کاملا لطیف باشد. ترمه‌ای می‌تواند اصل باشد که تماما از پارچه ابریشم بافته شده و یکی از اصلی‌ترین خصوصیات پارچه ابریشم نیز لطیف بودن آن است. بررسی کامل ترمه به هنگام خرید و دانستن اطلاعات در رابطه با نوع لطافت یا زبری بافت آن، از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشت. 

ترمه اصل دارای رنگ طبیعی است

ترمه اصل دارای رنگ طبیعی است. در حال حاضر اما تشخیص رنگ طبیعی از مصنوعی کمی سخت می‌باشد؛ زیرا امروزه روش‌هایی به بازار آمده است که با کمک آن‌ها انواع نخ‌های براق و طلایی دوخته می‌شود که فرقی با نخ‌های طبیعی ندارند.

نگهداری، شستشو و اتو کشی ترمه چگونه است؟

یکی از مواردی که باید در رابطه با ترمه اصل مد نظر خود قرارداد، نگهداری، شستشو و اتوکشی آن است. همانطور که می‌دانید، پارچه‌های ترمه بسیار مقاوم بوده و دوام بسیار بالایی را برای خود دارند. از سویی دیگر، آن نیاز به نگهداری داشته تا زیبایی و درخشندگی را در خود حفظ کنند. از جمله مواردی که باید در رابطه با نگهداری ترمه مد نظر خود قرار داد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قسمت‌هایی از ترمه که رنگ تیره دارند، به راحتی نور را به خود جذب کرده و همین موضوع باعث رنگ پریدگی آن می‌شود. پس بهتر است ترمه را جایی قرار دهید که از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد.
 2. رطوبت می‌تواند تاثیر بسیار منفی روی ترمه داشته و آن را خراب کند. از این رو، به هیچ عنوان آن را در مکان‌هایی که به عنوان مثال آبیاری گیاهان را انجام می‌دهید، قرار ندهید.
 3. پارچه ترمه نیز مانند بسیاری از پارچه‌های دیگر به بیدزدگی دچار می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید به استفاده از نفتالین بپردازید. 
 4. به هیچ عنوان پارچه ترمه را با آب گرم نشسته و با حرارت بالا خشک نکنید؛ زیرا می‌تواند برای بافت این پارچه بسیار آسیب زا باشد. بهترین راه این است که پارچه ترمه را به افراد متخصص در خشک شویی داده تا با روش‌هایی که مناسب این پارچه است، شستن و اتوکشی آن انجام شود.

ترمه اصل

برخی از کاربردهای ترمه

بعد از دانستن روش‌های شناخت ترمه اصل، بهتر است به کاربردهای آن بپردازیم تا با خرید یک ترمه اصل بهترین شکل از آن استفاده کنید. در گذشته‌های دور از ترمه برای دوخت لباس پادشاهان و لباس‌های سلطنتی استفاده می‌شد. به مروز اما استفاده برای دوخت لباس از این پارچه خارج شد و بیشتر جانمازها یا رومیزی‌ها بودند که از پارچه ترمه دوخته می‌شدند. 

از آنجایی که این پارچه قیمت بالایی دارد، استفاده از آن برای لباس بسیار کم دیده می‌شود؛ مگر اینکه به صورت سفارشی این لباس دوخته شود. در حال حاضر بیشتر برای رومیزی‌ها یا موارد تزئینی از ترمه استفاده می‌شود. 

مقایسه ترمه ایران و هند

از آنجایی که از گذشته تا به امروز نیز هند پا به پای ایران در صنعت ترمه دوزی فعالیت داشته است، مهم است که بدانید تفاوت این دو ترمه در چیست؛ زیرا برخی از افراد سودجو به دلیل قیمت پایین‌تر ترمه هند، آن را به جای ترمه ایرانی برای فروش عرضه می‌کنند.

بافندگان هندی ترمه از برخی از طرح‌های ایرانی برای بافت ترمه استفاده می‌کنند، اما اگر با دقت به ترمه هندی و ایرانی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که نوع هندی ظرافت کمتری در طرح‌ها دارد. این موضوع به دلیل این است که کشور هند به نوعی علم ترمه بافی را از ایران آموزش دیده و نمی‌تواند دقیق نکات قید شده به هنگام بافت ترمه را رعایت کند. از این رو، اگر شما یک ترمه شناس با تجربه باشید، به راحتی می‌توانید ترمه ایرانی را از هندی تشخیص دهید.

ترمه اصل

کلام آخر

هر آنچه که باید در رابطه با روش‌های شناخت ترمه اصل بدانید را در این مطلب به آن اشاره کردیم. شما می‌توانید با توجه به این موارد اقدام به خرید یک ترمه باکیفیت کرده و زیبایی را به محیط خانه خود ارائه دهید. از این که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، بسیار سپاسگزاریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه
فهرست
حساب کاربری من