چارشین > وبلاگ > فرهنگ > مزایای صنایع دستی از جهت اشتغال یابی

مزایای صنایع دستی از جهت اشتغال یابی

صنایع دستی اساسا یک اصطلاح است که شامل انبوهی از کارهای مختلف برای ایجاد اشیاء تزئینی و منحصر به فرد می­‌شود. از بارزترین مزایای صنایع دستی این است که تمامی این صنایع صددرصد دست ساز هستند. صنعتگرانی که این صنایع دستی را خلق می‌کنند، آن‌ها را با استفاده از ابزارهای ساده می‌سازند. این بخش سنتی و مهم صنایع دستی است و نیاز به خلاقیت زیاد و مجموعه مهارت‌­های باورنکردنی دارد. این امر دلیل اصلی است که بسیاری از صنایع دستی اغلب خود را در سیستم‌­های آموزشی چه به صورت رسمی و چه غیر رسمی ادغام می­‌کنند.

sa1

18 مزایای ترویج صنایع دستی

صنایع دستی قطعا مزایای خاص خود را دارد و به ایجاد فرصت­‌های شغلی برای بخش بزرگی از جمعیت در کشورهای مختلف کمک می­‌کند. بنابراین دولت­‌ها و گروه­‌های رفاهی باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا به جای از بین رفتن، به شکوفایی صنایع دستی کمک کنند. در ادامه مقاله، مزایای صنایع دستی و فواید ترویج آن ذکر شده است.

اشتغال و درآمد

بخش صنایع دستی این پتانسیل را دارد که فرصت اشتغال و درآمدزایی پایدار را برای جوامع مختلف فراهم کند. تجارت صنایع دستی صرف نظر از سطوح مختلف تحصیلی، انعطاف پذیر و سازگار با شرایط و سبک­‌های مختلف زندگی است. این امر شیوه‌ای برای ایجاد اشتغال است که ساختار زندگی روزمره را مختل نمی­‌کند.

مهاجرت

ترویج و تبلیغ مزایای صنایع دستی در مناطق روستایی می‌­تواند به طور موثر مهاجرت نیروی کار روستایی به مراکز شهری را بررسی کند و به آن‌ها دلیلی برای ماندن و کسب درآمد بدهد و در عین حال از دست دادن مهارت­‌ها جلوگیری کند. همچنین، از آن‌جایی که تولید صنایع دستی چرخه تکمیل نسبتا کوتاه و مستقلی دارد، می­‌تواند به عنوان مکمل خوبی برای تولیدات کشاورزی، برای جوامع کشاورزی باشد.

ترویج صنایع دستی در مناطق روستایی می‌­تواند مهاجرت کارگران فقیر از این مناطق به مناطق شهری را مهار کند و به آن‌ها منبع درآمد پایدار و فرصتی برای دستیابی به مجموعه مهارت­‌های باورنکردنی بدهد. از دیگر مزایای صنایع دستی این است که با چرخه تکمیلی کاملا مستقل و کوتاه می‌­تواند به عنوان درآمد ثانویه آن‌ها نیز عمل کند.

نیاز به انرژی کم

محصولات صنایع دستی، پایدار و سازگار با محیط زیست هستند؛ زیرا فرآیندهای تولیدی که در صنایع دستی استفاده می‌­شود معمولا در دسترس بوده و در صورت امکان استفاده از مواد محلی موجود و همچنین مواد طبیعی و ارگانیک را ترویج می­‌کنند.

sa3

توانمندسازی زنان

تولید صنایع دستی فرصتی را برای زنان ساکن خانه که در انجام کارهای دیگر مهارت پایینی دارند، مهیا می‌­کند تا با فراهم کردن منبع درآمد و اشتغال، وضعیت خود را در خانواده بهبود بخشند.

مفید برای نسل‌های آینده

صنعتگران مجموعه‌­ای از مهارت‌­های بسیار منحصر به فرد را یاد می­‌گیرند و همچنین شاهد افزایش خوبی در درآمد خود هستند. از مزایای صنایع دستی این است که آن‌ها همچنین می­‌توانند دانش خود را به نسل­‌های آینده منتقل کرده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با درک خوبی از مجموعه مهارت­‌ها رشد کنند.

صنایع دستی مظهر تاریخ و تنوع

مهارت خلق مصنوعات برای نسل‌ها حفظ شده و به عنوان ثروت ارثی خانواده و جامعه، صنایع دستی را در سراسر مرزهای مذهبی، قومی و جمعی تغذیه می‌کند. آن‌ها فرهنگ منحصر به فرد هر کشور را برجسته می­‌کنند و ابزار قدرتمندی برای کثرت گرایی و همزیستی ارائه می­‌دهند.

سرمایه گذاری کم

صنایع دستی به دلیل اینکه به معنای واقعی کلمه «محصولات دست ساز» هستند، برای ساخت نیازی به ماشین آلات سنگین، تجهیزات گران قیمت و… ندارند. چند ماده اولیه معمولی و نسبتا آسان در دسترس و مهارت فردی برای تولید صنایع دستی کافی است و این امر مستلزم سرمایه نسبتا کمتری است.

مواد خام

در ساخت صنایع دستی بیشتر از مواد خام در دسترس مانند ضایعات بازیافتی و… استفاده می‌کنند. بنابراین هزینه این مواد اولیه بسیار ارزان است.

sa2

بازیافت زباله

در ساخت صنایع دستی از موادی که معمولا ضایعات هستند و دور ریخته می­‌شوند، استفاده خوبی می‌­کنند. بسیاری از مواد اولیه مورد استفاده در صنایع دستی در واقع از زباله­‌های بازیافتی به دست می‌­آید. مجموعه‌­ای از ضایعات خانگی مانند بطری، مقوا، لیوان پلاستیکی، دکمه، قوطی، لباس و… همگی می‌­توانند برای صنایع دستی استفاده شوند.

بهبود مهارت

ایجاد صنایع دستی نیازمند دانش خوب همراه با مجموعه مهارت­‌های دقیق است. کیفیت، یک نیاز بزرگ برای صنایع دستی می‌باشد. بنابراین برای فروش بیشتر محصولات، سازنده مجبور می­‌شود زمان بیشتری بگذارد و به طور منظم تمرین کند و در نتیجه، دانش و مهارت خود را در ایجاد صنایع دستی ارتقا دهد.

کیفیت و یکپارچگی

به دلیل پر شدن بازار از محصولات آماده، تنها صنایع دستی منحصر به فرد با کیفیت واقعا بالا می­‌توانند در بازار همچنان جدید بمانند. آن‌ها یکپارچگی خود را مدیون مهارت­‌های خلاقانه باورنکردنی سازندگان خود هستند. بنابراین هر زمان که شخصی صنایع دستی خریده باشد، می‌­تواند مطمئن باشد که پولی که برای آن پرداخت شده، برای محصولات با کیفیت خرج شده و ضرر نکرده است.

خوداشتغالی

از دیگر مزایای صنایع دستی این است که در واقع می‌تواند فرصت­‌های شغلی برای افراد ماهر و با استعداد بیکار ایجاد کند. یادگیری تکنیک‌­های مورد نیاز برای ایجاد صنایع دستی و تمرین آن مهارت­‌ها، می‌­تواند به فرد این امکان را بدهد که در این کار کاملا خوب عمل کرده و در نهایت با ایجاد صنایع دستی و فروش آن‌ها به درآمد برسد.

رشد اقتصادی

صنایع دستی با کیفیت، دارای بازار ویژه‌­ای است که به کشورها امکان فروش اقلام منحصر به فرد صنایع دستی را می‌­دهد و نرخ صادرات کشور را افزایش داده و در نتیجه رشد اقتصادی را تقویت می­‌کند. علاوه بر آن، صنایع دستی اغلب در مناطق کم درآمد یک کشور رشد می‌­کنند و می­‌توانند به رونق اقتصاد منطقه کمک نمایند.

مفید برای محیط زیست

تقریبا هر چیزی در تولید صنایع دستی استفاده می‌­شود و خود محصولات کاملا سازگار با محیط زیست هستند. مسلما تمام صنایع دستی تجزیه پذیر می­‌باشند. آن‌ها نه تنها مواد زائد را بازیافت می­‌کنند، بلکه عاری از مواد شیمیایی و یا مواد خطرناک نیز هستند. علاوه بر این، استفاده از ماشین آلات را حذف می­‌کند و مصرف انرژی در طول تولید را تقریبا به صفر می­رساند.

sa-min

بهبود تمرکز

در مواجهه با حواس پرتی بسیار در زندگی روزمره ما، غلبه بر تمرکز به طور فزاینده‌ای دشوار شده است. به این معنا، وقتی خودمان را وقف ساختن کتابچه‌های راهنما می‌کنیم، چیزی را تمرین می‌کنیم که «ذهن آگاه» نامیده می‌شود. تکنیک تمرکز حواس این است که بتوانیم روی کار، لحظه و حال تمرکز کنیم. به این ترتیب، با ایجاد عادت انجام برخی کارهای دستی که نیاز به توجه دارند، تمرکز خود را تقویت می‌­کنید.

کاهش استرس

از آنجایی که یکی از مزایای صنایع دستی، درمان است، باعث رفاه و آرامش نیز می‌­شود. به این ترتیب حرکات تکراری مثلا قلاب بافی یا گلدوزی باعث کاهش فشار خون و ایجاد احساس آرامش می‌­شوند. علاوه بر این، انجام کار دستی با افزایش سطح سروتونین و دوپامین، بر مغز ما تأثیر می­‌گذارد. بنابراین، هورمون­‌های استرس را کاهش می­‌دهد و به سلامت شما کمک می‌کند.

بالا بردن عزت نفس

صنایع دستی با بهبود مهارت­‌های حرکتی ما عزت نفس را افزایش می­‌دهد، زیرا مهارت‌­های مدیریت و تولید کارهای مختلف را به ویژه برای افراد مسن بهبود می­‌بخشد. با این حال، لذت ساخت یک شی یا لباس، به جای خرید چیزی که از قبل آماده شده است، بسیار زیاد است.

تحریک خلاقیت

صنایع دستی خلاقیت را نیز تحریک می­‌کنند. به عبارت دیگر هنر، خلاق، مبتکر و دگرگون کننده است. بنابراین در ساخت صنایع دستی از بهترین خلاقیت برای خلق محصول استفاده می­‌کنند.

کلام آخر

همانطور که مطالعه کردید ما در این محتوا به بررسی مهم‌­ترین مزایای صنایع دستی پرداختیم. بنابراین دانستیم که انجام این هنر زیبا چه پیامدهای مثبتی را برای ما به همراه خواهد داشت. از این رو امیدواریم از این پس شما عزیزان بتوانید با خلق این آثار زیبا از نتایج آن بهره‌­مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه
فهرست
حساب کاربری من